Comemorarea lunii mândriei LGBTQI+

Comemorarea lunii mândriei LGBTQI+

În fiecare lună iunie, Statele Unite sărbătoresc Luna Mândriei, marcând aniversarea revoltei Stonewall, când poliția a făcut o razie într-un bar gay din New York, iar clienții acestuia s-au ridicat împotriva discriminării, abuzurilor și relelor tratamente.  Mândria ne amintește de spiritul protestului democratic și de principiul că toate persoanele sunt create egale și că umanitatea deplină a fiecărui individ trebuie respectată în mod egal.

La cinci decenii de la Stonewall, știm că incluziunea și respectul față de persoanele LGBTQI+ ne fac națiunea mai puternică. Recunoaștem, de asemenea, impactul pe care persoanele și organizațiile LGBTQI+ l-au avut asupra unora dintre pietrele de temelie ale democrației noastre, inclusiv în ceea ce privește căutarea adevărului prin intermediul unei mass-media libere și exercitarea dreptului de a se aduna în mod pașnic.

Departamentul de Stat lucrează cu mândrie pentru a promova și a proteja drepturile omului ale persoanelor LGBTQI+ din întreaga lume. Ne opunem cu fermitate "alterării" persoanelor LGBTQI+ pentru a justifica acapararea autoritară a puterii și atacurile asupra instituțiilor democrației la nivel global.  Democrațiile sunt mai puternice atunci când celebrează drepturile și valoarea deplină a tuturor persoanelor, fără discriminare.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/albaiuli/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 686


Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/albaiuli/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 686