Echipajul feminin de 8+1, medalie de argint la Lucerna

digisport.ro digisport.ro

Echipajul feminin de 8+1 al României, compus din Mihaela Petrilă, Nicoleta Albu, Cristina Grigoraș, Irina Dorneanu, Adelina Cojocariu, Ioana Crăciun, Cristina Ilie, Andreea Boghian și Daniela Druncea, a ocupat locul 2 în finala regatei de canotaj de la Lucerna, contând pentru Cupa Mondială.

România, care a fost cronometrată pe 2000 m cu timpul de 6min14sec50/100, a fost devansată de Canada — 6min10sec53/100. Pe locul 3 s-a clasat Marea Britanie — 6min14sec74/100.

Este singura medalie cucerită de România la regata de canotaj academic de la Lucerna.